Toyota Yaris WRC mieri na horúcu pôdu Rely Mexiko

Po víťazstve na ľadovej Švédskej rely, po ktorom sa tím TOYOTA GAZOO Racing WRT ujal vedenia v majstrovstvách továrenských tímov, pretekárskych jazdcov i navigátorov, sa Toyota pripravuje na úplne iné podmienky na Rely Mexiko. Ott Tänak tam prvýkrát mieri ako najlepší jazdec bodovania šampionátu. Obaja jeho stajňoví kolegovia Jari-Matti Latvala a Kris Meeke sú však […]

Po víťazstve na ľadovej Švédskej rely, po ktorom sa tím TOYOTA GAZOO Racing WRT ujal vedenia v majstrovstvách továrenských tímov, pretekárskych jazdcov i navigátorov, sa Toyota pripravuje na úplne iné podmienky na Rely Mexiko. Ott Tänak tam prvýkrát mieri ako najlepší jazdec bodovania šampionátu. Obaja jeho stajňoví kolegovia Jari-Matti Latvala a Kris Meeke sú však niekdajší víťazi Mexickej rely.

Rely Mexiko je spravidla jedným z najteplejších podujatí v celom kalendári WRC, keď vonkajšie teploty stúpajú až ku 30 °C, a navyše ide o najvyššie položené kolo sezóny. Trať stúpa až do 2737 metrov nad morom, kde kvôli redšiemu vzduchu klesá výkon motora až o 20 percent.

Rely tento rok opäť začína vo štvrtok večer veľkolepou rýchlostnou skúškou pestrými ulicami a tunelmi mesta Guanajuato. Ďalšia sa organizuje v piatok a sobotu vedľa servisného parku v meste León spoločne s niekoľkými kolami, ktoré jazdci absolvujú na pretekárskom okruhu tohto mesta. V nedeľu sa organizuje nová ereska Mesa Cueto, ktorej súčasťou je prvá polovica piatkovej rýchlostnej skúšky El Chocolate. Druhá návšteva mesta Las Minas potom prinesie záverečnú Power Stage.

Štatistiky (Rely Mexiko):

Ročník Ott Tänak Jari-Matti Latvala Kris Meeke
2018 14 8 3
2017 4 6 1
2016 6 1
2015 22 15 16
2014 15 2 Nedokončil
2013 16

Ako to prebiehalo vlani? 

Vo svojom prvom rely na šotoline za volantom vozidla Toyota Yaris WRC ukázal Ott Tänak v Mexiku dobré výkony, ktoré pretavil do celkovo tretieho miesta – a než ho postihla porucha turbodúchadla v sobotu ráno, dokonca siahal po vedení v celých pretekoch. V nedeľu sa opäť vydal na trať a zvíťazil v Power Stage pred kolegom Jari-Mattim Latvalom, ktorý došiel celkovo ôsmy, lebo po piatkovom odstúpení kvôli poruche alternátora súťažil podľa pravidiel pre reštart. Reštartovať bol donútený aj Esapekka Lappi po vyjdení z trate s tretím vozidlom Yaris WRC.

Čítajte aj ďalšie podobné články: