Strategické partnerstvo

Toyota a Subaru vyrobia prvé spoločné SUV, bude jazdiť na elektrinu

Japonské automobilky Toyota a Subaru sa dohodli na významnom partnerstve. Ťažiť z neho budú obaja.

Titulná fotografia je ilustračná

Spoločnosti Toyota Motor Corporation a Subaru Corporation zverejnili uzavretie dohody o spoločnom vývoji špeciálnej platformy pre elektromobily s batériovým pohonom (BEV) pre stredné a veľké osobné automobily. Ďalej sa dohodli na spoločnom vývoji batériového elektromobilu SUV nižšej strednej triedy, ktorý bude každá z uvedených automobiliek predávať pod svojou značkou.

Spoločnosti Toyota a Subaru od uzavretia dohody z roku 2005 postupne prehlbujú svoju spoluprácu v najrôznejších oblastiach, kam patrí aj vývoj, výroba a predaj. Uveďme napríklad aktivity, ktoré v roku 2012 viedli k spusteniu predaja spoločne vyvinutého modelu Toyota GT86 a Subaru BRZ s pohonom zadných kolies, resp. originálneho plug-in hybridu Subaru Crosstrek Hybrid v Spojených štátoch, pri ktorom spoločnosť Subaru využila poznatky súvisiace s technológiami hybridného pohonu od spoločnosti Toyota.

 

Autopriemysel sa mení a vyžaduje dohody a spolupráce

Automobilový priemysel sa aktuálne nachádza uprostred zásadnej transformácie, ktorá sa uskutočňuje „raz za storočie“. Spoločnosti Subaru a Toyota sa musia venovať rýchlemu vývoju technológií naprieč nebývalo širokým spektrom aktivít, aby dokázali reagovať na nové domény CASE, zahŕňajúce konektivitu automobilov (C), autonómne riadenie alebo jazdných asistentov (A), nové formy mobility alebo zdieľanie automobilov (S) a elektrifikované pohony a komponenty (E).

Dnes oznámená dohoda vychádza z podstatného prehĺbenia doterajšej spolupráce a predstavuje novú epochu kooperácie so špeciálnym zameraním na doménu „E“ z vyššie uvedeného zoznamu, t. j. elektrifikované pohony a komponenty.

Efektívny a rýchly vývoj vhodných produktov je absolútnou nevyhnutnosťou s ohľadom na rôznorodé potreby elektrifikácie vozidiel v jednotlivých krajinách alebo regiónoch s rôznou energetickou situáciou a vládnou politikou. Z toho vyplývajú aj odlišnosti v ekologických predpisoch, prebiehajúcich fázach prípravy infraštruktúry alebo dopyte po elektrifikovaných vozidlách. Obchodná využiteľnosť elektromobilov s batériovým pohonom okrem toho vyžaduje akumulátory s vysokou kapacitou. Spoločne s rastúcou obľubou vozidiel tohto typu budú na dodávky akumulátorov kladené rádovo vyššie požiadavky.

 

Modernizovaný predaj áut

Okrem toho bude potrebné navrhnúť nové prístupy v oblasti predaja, vyplývajúce z odlišností vo využívaní vozidiel kvôli maximálnej dojazdovej vzdialenosti a stupňu dokončenia infraštruktúry. Uvedené témy patria do čoraz širšieho zoznamu náročných úloh v oblasti nákladov, dodávok a spôsobu predaja.

Kvôli potrebe rýchlo reagovať na rôznorodé potreby uvedených trhov a najrôznejšie úlohy si spoločnosti Subaru a Toyota uvedomujú nutnosť presadzovať netradičný obchodný model, presahujúci hranice odvetvia a zaangažovať ďalšie podnikateľské subjekty so spoločnou víziou.

 

Koncepcia spoločného batériového SUV od Toyoty a Subaru s batériami pod podlahou a motorom vpredu.

Obe uvedené firmy spoločne vyvinú špeciálnu platformu pre vozidlá typu BEV ako prvý krok v tomto smere. Súčasne urýchlia prípravu na výrobu spojením technológií predstavujúcich silné stránky jednotlivých subjektov a posilnia spoluprácu vo všetkých možných oblastiach. Nová platforma bude vyvinutá tak, aby umožňovala široké uplatnenie naprieč rôznymi typmi vozidiel, vrátane sedanov a SUV pre segment C (nižšia stredná trieda), resp. sedanov a SUV pre segment D (stredná trieda), a rovnako aj ako efektívny vývoj odvodených modelov vozidiel.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Mercedes bude v Severnej Amerike vyrábať vlastné energetické produkty

16. novembra 2016

EcoBlade, inteligentný systém skladovania energie

16. decembra 2015

BMW i3 dostane lepšie batérie, budú sa dať dokúpiť aj dodatočne

26. novembra 2015