Nová Tesla Model Y ponúkne elektrický dojazd 480 km a ovládanie mobilom

Tesla Model Y má veľmi vysoké ambície, chce byť najpredávanejším modelom výrobcu.

Celý technologický a automobilový svet netrpezlivo očakával predstavenie úplne nového elektromobilu od značky Tesla. Konferencia prebehla úspešne a my sme spoznali Model Y, ktorý by podľa slov Elona Muska mohol byť budúcim najpredávanejším modelom značky.

 

Tesla Model Y (ecomoto.sk)

Tesla Model Y je crossover, respektíve kompaktné SUV s črtami kupé – predovšetkým pri pohľade z profilu môžeme pozorovať pomaly sa zvažujúcu strechu a zadné okno a automobil nemá rámy okien dverí. Proporčne sa Model Y zaradí medzi sedan Model 3 a SUV Model X, pričom z oboch si zobral niečo – z X si nový ypsilon prevzal charakter SUV-čka, od sedanu prebral dizajn predných partií.

 

Tesla Model Y (ecomoto.sk)

Do interiéru zatiaľ nevidíme, očakávame však rovnaký minimalistický prístup ako v prípade Modelu 3. Zo slov Elona Muska vieme, že v interiéri bude 15-palcový dotykový monitor a auto bude možné v nedívanej miere prepojiť s mobilným telefónom. Cez mobil bude umožnený aj vzdialený prístup k elektromobilu.

O pohon elektrického SUV sa stará výlučne elektrina. Maximálna elektrický dojazd verzie so silnejšími akumulátormi Long Range bude 480 km, štandardná verzia umožní dojazd 370 km. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h prebehne už za 3,5 sekundy, ale výrobca neuvádza, či to platí aj pre základnú verziu.

Spočiatku Tesla spustí predaj iba výkonnejších a drahších verzií Modelu Y. Predaje začnú na jeseň 2020 verziami Performance, Long Range Rear-Wheel Drive a Dual-Motor All-Wheel Drive. Najlacnejší štandardný variant s cenou začínajúcou už na 39 000 USD príde na trh až na jar 2021.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Crossover ŠKODA KAMIQ bol oficiálne odhalený

26. februára 2019

Eventuálny facelift KIA Stonic a SEAT Arona

13. februára 2019

BMW iNEXT – odvážny koncept elektrického SUV

17. septembra 2018
TEST

Test hybridu Mercedes-Benz GLC 350e 4Matic: Elektrina výrazne pomáha, o úspore peňazí však hovoriť nemožno

18. júla 2017