SEAT eScooter

SEAT po e-kolobežke prichádza s vlastným skútrom na elektrinu. Koľko bude stáť?

Španielsky SEAT sa rozhodol vstúpiť na trh s motocyklami a zachovať si imidž značky držiacej krok s dobou.

SEAT sa snaží profilovať ako spoločnosť zameraná nielen na automobily, ale aj mobilitu ako takú. Jej elektrická kolobežka eXS KickScooter bola vytvorená v spolupráci so spoločnosťou Segway a má byť praktickým dôkazom toho, že sa španielska automobilka aktívne transformuje. Na vytvorenie skútra si však už neprizvala Segway, ale spoločnosť s názvom Silence z Barcelony.

Najnovšie ohlásila predstavenie svojho prvého plne elektrického skútra s názvom SEAT eScooter. Oficiálna premiéra elektrického vozidla prebehne na technologickom veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone ešte tento mesiac. Na 19. novembra 2019 je naplánovaná premiéra a v budúci rok elektrický skúter zamieri do predajní SEATu, aby sa stal predmetom komerčnej ponuky. Kúpiť si ho budú môcť koncoví zákazníci, ale aj firmy, ktoré mienia takýmto spôsobom modernizovať svoju flotilu vozidiel alebo ponúknuť skútre na prenájom a zdieľanie.

Technické údaje elektrického skútra eScooter zatiaľ SEAT nezverejnil, uvádza však, že bude alternatívou ku konvenčným skútrom s benzínovými motormi s objemom 125 cm3.

V minulosti značka SEAT predstavila napríklad kuriózne vozidlo SEAT Minimó, ktorým chcela demonštrovať svoj záujem o etablovanie sa na trhu s alternatívnymi dopravnými prostriedkami.

 

 


Celá tlačová správa výrobcu:

SEAT vstupuje na motocyklový trh elektrickým skútrom – SEAT eScooter

Martorell, 06/11/2019. SEAT zintenzívňuje svoje aktivity v oblasti mestskej mobility a vstupuje na motocyklový trh predstavením štúdie SEAT eScooter. Tým sa stane prvou európskou automobilovou značkou, ktorá bude predávať vlastné elektrické jednostopové vozidlo, ekvivalentné motocyklu s objemom motora 125 cm3. Oficiálna premiéra sa uskutoční 19. novembra v Barcelone na veľtrhu Smart City Expo World Congress.

Nový SEAT eScooter doplní stratégiu mestskej mobility značky, zameranej na poskytovanie udržateľných riešení pre mestá. Značka SEAT už na minulom podujatí Mobile World Congress oznámila, že prevzala rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Táto stratégia zahŕňa štúdiu mestského vozidla SEAT Minimó, ako aj elektrickú kolobežku SEAT eXS Kickscooter powered by Segway, predstavenú na veľtrhu Smart City Expo 2018, ktorá sa už bežne predáva.

Ako povedal Luca de Meo, predseda predstavenstva SEAT: „Kontinuálny rast veľkých miest vytvára ako jednu z hlavných výziev zabezpečenie efektívnej mobility. Dnes robíme ďalší krok v rámci našej stratégie mestskej mikromobility potvrdením premiéry prvého elektrického skútra v histórii našej značky.“

Barcelona je mestom s najväčším počtom motocyklov na počet obyvateľov v Európe a má dlhoročnú tradíciu jednostopovej mobility. Preto SEAT vyvinul štúdiu v spolupráci s výrobcom elektrickým motocyklov Silence z Barcelony. Elektrický skúter sa bude predávať súkromným zákazníkom aj flotilovým zákazníkom – firmám poskytujúcim službu zdieľania vozidiel.

Ďalší krok elektrickej, udržateľnej mobility
SEAT sa nachádza v procese transformácie na poskytovateľa služieb mobility, ktoré idú nad rámec výroby a predaja vozidiel. Toto úsilie je reakciou na jeden z veľkých trendov mobility budúcnosti – kolaboratívnej, zdieľanej a trvale udržateľnej ekonomiky. V tomto duchu už spoločnosť poskytuje službu zdieľania vozidiel cez Respiro a predáva elektrickú kolobežku SEAT eXS KickScooter powered by Segway. Táto kolobežka je dostupná aj v rámci služby zdieľania vozidiel prostredníctvom start-upu UFO.

Okrem toho značka SEAT začiatkom tohto roka predstavila štúdiu SEAT Minimó, štvorkolesové dvojmiestne vozidlo, kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Je konštruované s ohľadom na potreby platforiem mobility, ktoré budú v budúcnosti determinovať premávku v mestách.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články: